Telefon: +48 798 460 460
Adres: ul. Towarowa 46, 28-200 Staszów
 
Żurawie mobilne, dźwigi samojezdne

Rodzaje żurawi i dźwigów budowlanych

Profesjonalne urządzenia dźwigowe to podstawa każdej budowy. Bardzo trudno wyobrazić sobie wznoszenie nawet prostego budynku bez udziału urządzeń dźwigowo-transportowych. Dziś opowiemy nieco więcej na temat rodzajów urządzeń, które możemy obserwować na budowach. Zapraszamy do lektury!

Żuraw wieżowy

Nasz artykuł zaczynamy od tzw. urządzenia stacjonarnego i zarazem jednej z największych maszyn budowlanych na placu budowy. Żuraw wieżowy może osiągać nawet do 100 metrów, co daje znaczną przewagę nad innymi rodzajami żurawi i dźwigów budowlanych.

Największą zaletą pracy przy żurawiu wieżowym jest jego zasięg pracy, dzięki któremu sprzęt jest dobierany do pracy przy największych inwestycjach budowlanych. Sprzęt dźwigowy tego kalibru możemy obserwować między innymi przy budowie wieżowców a także całych osiedli mieszkalnych.

Co ciekawe, ten typ żurawia posiada stosunkowo niski koszt wynajmu w porównaniu do dźwignic samojezdnych.

Żurawie samojezdne, tzw. dźwigi mobilne na kołach

Innymi słowy żuraw samojezdny, który jak sama jego nazwa wskazuje, jest urządzeniem jak najbardziej mobilnym. W tym przypadku dźwignica jest umiejscowiona na specjalnej, ruchomej platformie jezdnej.

Dźwig kołowy może poruszać się po drogach publicznych. Jeśli jednak chodzi o zmianę pozycji, może to odbywać się wyłącznie na placu budowy, z uwzględnieniem przygotowania odpowiedniego podłoża.
Sam żuraw samojezdny posiada dźwignicę zabudowaną na odpowiednio wzmocnionym podwoziu samochodu ciężarowego, bądź na specjalnie opracowanej podwoziu samojezdnym, które korzysta z jednego bądź dwóch silników. Jeśli silniki są dwa, jeden przeznaczony jest stricte do jego napędzenia.

Wyposażenie żurawia samojezdnego składa się z wyciągarek a także wychylonego wysięgnika. Jest on osadzony na obrotowym pomoście (zwanym  inaczej kolumną). Dzięki temu podnoszenie i opuszczanie ciężaru a także jego przemieszczenie przez obrót pomostu i wysięgu jest jak najbardziej możliwe. Ponadto może być realizowane podczas wszelkich zadań na placu budowy.

Wynajem żurawia Świętokrzyskie
Wynajem dźwigów

Tryby pracy żurawia samojezdnego

Maszyna budowlana może działać w dwóch trybach, takich jak: transportowym i dźwigowym.

Tryb pracy dźwigowej jego podwozie jest podnoszone na wysuwanych podporach (innymi słowy łapach), dzięki czemu urządzenie może działać stabilnie, nie powodując zagrożenia dla siebie a także wokół swojej osi pracy.
Natomiast dla pracy transportowej odpowiednio optymalizuje ośrodek ciężkości w ten sposób, aby żuraw samojezdny mógł bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych.

Jak klasyfikowane są żurawie samojezdne?

Wszystko zależy od rodzaju zastosowanego podwozia, które wyróżniane są jako:

  • żurawie samochodowe
  • żurawie jezdniowo-terenowe
  • żurawie terenowe kołowe
  • żurawie gąsienicowe

Żurawie są także klasyfikowane z uwagi na rodzaj napędu, jakim się cechują:

  • spalinowo – mechanicznym
  • spalinowo – elektrycznym
  • spalinowo – hydraulicznym

Jak widać istnieje kilka ważnych aspektów, które wpływają na klasyfikację sprzętu, który jest użytkowany na każdej budowie. Natomiast same żurawie potrafią różnić się od siebie pod wieloma względami.

Wynajem dźwigów

Jeżeli interesuje Państwa wynajem dźwigów samojezdnych lub pompy do betonu to nasza firma oferuje takie usługi. BETOMEX to bowiem profesjonalne żurawie mobilne znanej i renomowanej firmy LIEBHERR.

W ofercie posiadamy na wynajem dźwigi o udźwigu 55 oraz 90 ton. Wypożyczenie odbywa się tylko i wyłącznie w opcji – z operatorem.

title icon
Dlaczego warto

Wybrać BETOMEX

Kompleksowa obsługa

Dysponujemy betonomieszarkami o ładowności do 9m³ oraz pompogruszkami i pompami samojezdnymi o wysięgu do 29m.

Wysoka jakość

Produkujemy beton ze składników najwyższej jakości zgodnie z obowiązującymi w Europie standardami oraz normami.

Detal i hurt

Obsługujemy zarówno detaliczne małe zlecenia, jak również duże inwestycje i partnerów z branży budowlanej.

O wysokiej jakości usług świadczy ponad 20 lat doświadczenia

Firma BETOMEX to dynamicznie rozwijająca się działalność, która z roku na rok poszerza swoją ofertę oraz zapewnia swoim klientom coraz większe możliwości w zakresie obsługi pod kątem wydajności. Jeżeli szukają Państwo odpowiedniego partnera w biznesie z pewnością spełnimy Państwa oczekiwania.